Početna strana > Hronika > Poslanici Skupštine Srbije razmatraju predlog deklaracije o Srebrenici
Hronika

Poslanici Skupštine Srbije razmatraju predlog deklaracije o Srebrenici

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. mart 2010.

Nakon višemesečne polemike poslanici Skupštine Srbije razmatraće u utorak predlog deklaracije kojom se osuđuje zločin nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.

Sudeći po do sada iznetim stavovima, jedinstvo nije postignuto ni unutar vladajuće koalicije.

Najavljeno je da se reč genocid ne pominje eksplicitno u predloženom tekstu a o tom pitanju je bilo najviše rasprave u javnosti - već se kvalifikacija zločina vezuje za presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu.

U toj presudi se govori upravo o tome da je 11. jula 1995. godine u Srebrenici počinjen genocid, za koji Srbija nije odgovorna - ali stoji u presudi, nije ni sve učinila da ga spreči.

Sednica zakazana kao hitna

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović zakazala je za utorak po hitnom postupku sednicu parlamenta sa jednom tačkom dnevnog reda: predlog deklaracije kojom se osuđuje zločin u Srebrenici.

"Poslanici će, naravno, u okviru jedinstvene rasprave moći da obrazlože i svoje stavove i svoje amandmane ako ih budu podneli u zakonskom roku. Predstavnici predlagača su tu. Tekst se ne može u ponudi menjati, ali predstavnik predlagača može svaku inicijativu uvažiti - i na kraju, glasanjem se tekst može i menjati", objasnila je proceduru predsednica skupštine Srbije.

Predlagač: poslanici vladajuće koalicije

Predlagač teksta je 114 poslanika vladajuće koalicije, a u Deklaraciji se između ostalog navodi da Narodna Skupština "najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde - i očekuje da i druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima".

Uložen napor za konsenzus u skupštini

Vladajuća koalicija učinila je sve da se o tekstu Deklaracije postigne najšri konsenzus i da Skupština na dostojanstven način osudi zločin u Srebrenici, ističe portparol Demokratske stranke Jelena Trivan.

"Kolika će podrška biti za ovu Deklaraciju, videćemo - ali to dovoljno govori o samim političkim strankama koje nisu spremne da glasaju za jedno ovakvo, civilizacijsko pitanje", rekla je Jelena Trivan uoči skupštinske rasprave o podnetom predlogu.

Uslovljavanje i primedbe

Međutim, iako stranke na vlasti tvrde da je većina za usvajanje obezbeđena, jedinstva u vlasti očigledno nema - jer je koalicija okupljena oko SPS predhodno uslovila glasanje za Deklaraciju o Srebrenici dogovorom o skorašnjem usvajanju i druge deklaracije kojom se osuđuju i zločini nad Srbima, rekao je potpredsednik Vlade i lider SPS Ivica Dačić.

"Čim se postigne određena vrsta saglasnosti, (tražimo) da se odmah zakaže takođe vanredna sednica Narodne skupštine kao što je to bio slučaj i oko Srebrenice - i da se, ukoliko to bude brzo, odmah posle Vaskrsa održi jedno takvo zasedaje. U toj situaciji, onda bi praktično svi iz naše koalicije glasali za ovaj predlog rezolucije", objasnio je stav svoje stranke i koalicionih partnera Dačić.

Sandžačka demokratska partija (SDP), takođe član vladajuće koalicije ima, po rečima poslanika Meha Omerovića, primedbe na predloženi tekst deklaracije o zločinu u Srebrenici.

"Poslanici SDP-a nisu među potpisnicima niti su predlagači akta koji se naziva Deklaracija o Srebrenici. Na plenarnoj sednici, kada se bude povela rasprava o Deklaraciji o Srebrenici, govorićemo o konkretnim primedbama a daćemo i svoje predloge na tekst deklaracije kako bismo ga eventualno popravili", najavio je Meho Omerović u ime SDP.

Poslanicki bošnjačke liste neće glasati za Deklaraciju ukoliko u njoj jasno ne stoji da se osuđuje genocid nad Bošnjacima, što zahteva i opoziciona Liberalno demokratska partija (LDP).

Opozicija i odlučno protiv i neodlučna do glasanja

Srpska radikalna stranka (SRS) neće glasati za Deklaraciju, kao ni Demokratska stranka Srbije (DSS) čiji su zvaničnici ocenili da bi usvajanje deklaracije o osudi zločina u Srebrenici pretstavljalo tešku istorijsku, političku i moralnu grešku.

Omladina DSS-a je zato pokrenula i akciju "Srebrenica ne u moje ime".

Srpska napredna stranka (SNP) po rečima zamenika predsednika Aleksandra Vučića, tek će u utorak konačno odlučiti kako će glasati.

"Naši stavovi i naše primedbe nisu uvaženi i upravo zato, Predsedništvo stranke će doneti konačnu odluku i o Deklaraciji o Srebrenici. Ali, mi nikada ničim a ponajmanje idejama i interesima građana ne trgujemo niti ćemo trgovati", rekao je Vučić obrazlažući stav SNP uoči skupštinske rasprave u u utorak.

Javna polemika i "pomirljivo rešenje"

I među analitičarima i pravnicima proteklih meseci je vođena polemika o tome kako treba da izgleda tekst Deklaracije.

Jedni su tvrdili da bi korišćenje reči "genocid" značilo da Srbija priznaje nešto za šta nije osuđena - dok su drugi isticali da se zločin mora kvalifikovati na način kako je su to učinili Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu i Parlament Saveta Evrope.

Zbog svega toga, došlo se do nekog pomirljivog rešenja, ocenio je govoreći za BBC, sociolog Jovo Bakić.

"Tekst je načelno dobar. On je proizvod sporazuma. Dakle, u politici često nema čistih rešenja. Radi se o pozivanju na presudu MSP, kod kojeg naša država traži pravdu kad je reč o Kosovu - i na neki način to je istovremeno i priznavanje presude MSP a i apel da se prema nama primenjuje pravda. U tom smislu, tekst je onakav kakav u ovom trenutku verovatno jedino može biti", ocenio je Bakić.

Poslanici treba da usvoje predlog Deklaracije o Srebrenici na sednici sazvanoj po hitnom postupku u utorak ali nije isključena ni mogućnost da se, nakon usvajanja dnevnog reda, rasprava o tekstu zbog velikog broja primedbi pomeri za sredu.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner